Spisane wrazenia z Chorwacji.

Home page TOP

Chorwacja jest krajem asertywność górzystym. Większość kraju zajmują pasma Gór Dynarskich. Szczyty rzadko osiągają wysokość w górę 1500 m n.p.m., jakkolwiek nawet takie wyniosłości tuż nad wybrzeżem robią duże wrażenie.

To toteż pochodzi znane w geografii sąd wybrzeża dalmatyńskiego – z równoległymi do brzegu wyspami oraz półwyspami.

Jest to ponieważ część płaskiej Kotliny Pannońskiej (Wielkiej Niziny Węgierskiej). Jest to olbrzymie zapadlisko śródgórskie. Wystają powyżej nie jeno małe masywy, które nie odludny się kompletnie – Papuk i Psunj.

Lato należy tędy upalne a przeciętna temperatura wynosi 23°C na północy oraz 25°C na południu. Bezchmurne idylla sprawia, iż opady występują rzadko.

Pobyt nad morzem być może wyłącznie czasami spaprać bezduszny nordowy wiatr z gór – bora.

Ciepły wiatr południowy – jugo względnie sirocco, przypadkiem donieść grad oraz niepogodę. Najlepszy jest orzeźwiający, wiejący od morza mistral czy też tramontana.

Porastające ongi Dalmację lasy dębowe zostały acz w dużej części wytrzebione. Na ich pniach stoją w tej chwili pałace Wenecji.

Osobliwa należy hydrografia Chorwacji. Jako, że górska kraina oddzielają brzeżek od morza, żadna z większych rzek nie płynie do Adriatyku. Wszystkie zmierzają do oddalonego o 1000 km Morza Czarnego.

Rzeki spływające do Morza Adriatyckiego są krótkie, jednakowoż za to ich głębokie doliny są ogromnie malownicze.

Chcesz zobaczyć więcej przejdź tutaj: Chwacja