wycieraczki samochodowe

Home page TOP

Utylizacja pojazdów jest gałęzią gospodarki, która żąda ciągłego postępu. Wypływa to z faktu ciągle powiększającej się liczby samochodów, które nie mogą już służyć człowiekowi.
Przemysł samochodowy intensywnie się powiększa, wytwarzanych jest więcej nowych samochodów. Automatycznie wszystkie będą wymagały w przyszłości wyzłomowania – ze względu na wiek lub niedające się naprawić zniszczenia. Dodatkowo, nowe samochody są budowane z coraz słabszych półproduktów, których witalność i solidność prędzej się kończy.
Przyjmowaniem pojazdów, nienadających się już do używania, zajmuje się stacja złomownicza. Następnie mogą one zostać poddane trzem rodzajom recyklingu. Najważniejszy polega na traktowaniu złomu, jako materiału odpadowego, jest to tak zwany recykling surowcowy. Kolejnym sposobem jest przetwórstwo energetyczne, dotyczące tylko wybranych elementów, jak oleje przepracowane. Do przeprowadzenia tej metody nieodzowne jest spełnienie surowych zasad ochrony środowiska, aby poprzez niepoprawne spalanie nie skazić środowiska. Ostatnią formą http://www.fivestar.pl polegający na wtórnym użyciu niektórych części.
Nie wszystkie elementy pojazdu mogą jednakże zostać znów zagospodarowane. Przynależą do nich: poduszki powietrzne, klocki oraz szczęki hamulcowe razem z uszczelnieniem i przewodami hamulcowymi. W jednym rzędzie z nimi wyliczyć można także: tłumiki układu wydechowego, przeguby układu kierowniczego, zawieszenia. Wtórne wykorzystanie jest niemożliwe w przypadku: foteli scalonych z pasami bezpieczeństwa oraz poduszkami, części mających wpływ na pracę kierownicy, podzespołów antywłamaniowych. Lista jest długa. Zawiera również filtry, instalacje zasilania gazem czy osławiony przez ekologów akumulator samochodowy, który stanowi najbardziej „trujący” element silnika.
Instrukcje napisane na podstawie wytycznych unijnych zakładają, że od 2015 roku przetworzeniu ma ulegać 95% masy samochodów. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wiele stacji demontażu pojazdów funkcjonujących w naszym kraju nie wypełnia wymogów technicznych czy ekologicznych. W kraju działa także mało organizacji zajmujących się przetwarzaniem elementów odzyskanych ze złomów, na przykład olejów przepracowanych.
Recykling pojazdów odgrywa znaczną rolę w zmniejszaniu ilości odpadów, do których zalicza się także wraki samochodowe. Dążenia w tym kierunku winny być także wspomagane na innych poziomach – zwiększenia żywotności pojazdów czy używania materiałów o mniejszej chociaż uciążliwości dla otoczenia. Ważny jest również sposób, w jaki pojazd jest wykorzystywany, na co dzień.