Egzotyczna Austria i jej skarby.

Home page TOP

Austria należy do krajów górzystych, 2/3 jej powierzchni zajmują Alpy Wschodnie oddzielone podłużnymi głębokimi obniżeniami. Dzielą się one na: Alpy Północne – wapienne i fliszowe, Alpy Centralne – krystaliczne zbudowane z gnejsów i łupków oraz Alpy Południowe – wapienne oraz łupkowe. Najwyższe pasma górskie kraju występują w Alpach Centralnych.

Należy do niego graniczne z Czechami prążek Szumawy, osiągające w Plöckenstein 1378 m n.p.m. Północno-wschodnią akt teren zajmuje faliste Przedpole Karpackie. Jego rzeźbę urozmaicają strome wzgórza zbudowane ze skał wulkanicznych. Znajdują się tu cieplicowe źródła wody mineralnej. Na zachodzie znajdują się tereny nizinne z zapadliskową Kotliną Wiedeńską oraz niewielkim fragmentem Niziny Węgierskiej. Najniżej położoną jej częścią należy bagnista obszar słonych jezior – Seewinkel z największym Jeziorem Nezyderskim (115 m n.p.m.). Austria leży w strefie klimatów umiarkowanych szerokości.

Idealne uzdolnienie pogodowe zimą oraz latem powodują, że niezmiernie duzo gości i podróżników korzysta z tanich wakacji do Austrii zimą na narty, atoli latem podróżując po górach.

Opady w ciągu roku kształtują się na poziomie 500-900 mm na nizinach i w kotlinach śródgórskich oraz 2000 mm i wyżej w wyższych piętrach Alp. W dolinach alpejskich raz za razem dochodzi do inwersji termicznej, a po ich stokach spływa czuły wiatr – fen. Prawie całe kraina Austrii leży w zlewisku Morza Czarnego oraz jest odwadniane przy użyciu Dunaj i jego dopływy.

Ponad nimi występują w tej chwili lecz nagie skały i lodowce. Austria jest państwem w którym zwłaszcza ciężko chroni się przyrodę, 28,2% powierzchni kraju zajmują obszary chronione.

Chcesz zobaczyć więcej zobacz pod ten link: Austria