Zęby to złożone twory anatomiczne. Stanowią element układu trawienia. Znajdują się w jamie ustnej. Służą do rozdrabniania pożywienia. U człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem. Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania i przytrzymywania pokarmu, zęby trzonowe i przedtrzonowe do jego miażdżenia i rozcierania.
Lekarzem, który leczy zęby jest stomatolog łódź. W Polsce tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po pięcioletnich studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się po odbyciu rocznego stażu podyplomowego oraz pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP).
Dlaczego boimy się wizyt w gabinet stomatologiczny (łódź)? Dlatego gdyż istnieje zawsze obawa, iż przy pracy stomatologa poczujemy ból. Niestety nie korzystając z ich usług ubytki będą coraz większe. Z dnia na dzień są coraz większe i coraz bardziej bolą, w końcu nie wytrzymujemy i idziemy do dentysty. Wtedy nasz ząb nadaje się do leczenia kanalowego lub do usunięcia. Przechodzona próchnica coraz bardziej boli i jej leczenie staje się coraz bardziej nieprzyjemne dla pacjenta.
Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom. Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.
Do wypełnienia ubytków stosuje się takie materiały jak:
– Amalgamat stomatologiczny jest połączeniem rtęci (Hg) ze stopami innych metali (srebra, kadmu, cyny, miedzi). Plomby amalgamatowe jeszcze stosunkowo niedawno były powszechnie stosowane, aczkolwiek z racji ich mało estetycznego wyglądu (srebrny kolor) używane były do wypełnień ubytków występujących w zębach trzonowych.
-Żywice kompozytowe są to materiały utrwalające się pod wpływem światła – zastosowanie lampy polimeryzacyjnej. Ich kolorystyka jest dopasowana do koloru zębów pacjenta, dlatego też stosowane są w wypełnianiu ubytków zębów przednich a od czasu zdecydowanego wyparcia amalgamatów również w zębach tylnich/trzonowych.