Urzekajaca historia w egzotycznej Kubie.

Home page TOP

Ta malownicza wyspa stała się inspiracją gwoli pisarza Roberta Louisa Stevensona do napisania “Wyspy Skarbów”. Jej nazwa, Isla de la Juventud to z hiszpanskiego „Wyspa Młodości”. Mimo, że została białogłowa odkryta za pośrednictwem Krzysztofa Kolumba w tej chwili w 1494 roku, to pozostawała za pośrednictwem długi Chronos w cieniu zainteresowania korony hiszpańskiej.

Stało się rzeczywiście po największej części ze względu na rozsiane dookoła wyspy rafy koralowe, które dotychczasowy zabójcze dla okrętów hiszpańskiej armady.

Część starych domów należy drewniana, z dużymi werandami i okiennicami, punkt programu nosi bardziej kolonialny charakter. Miks ten tworzy niezmiernie ciekawy nastrój. Podobieństwo do osady amerykańskiej nie należy przypadkowe.

W przeszłości wyspę zamieszkiwali liczni Amerykanie, zakładali szkoły, budowali domy – wierzyli, że wkrótce Kongres uczyni wyspę kolejnym stanem. Dziś po amerykańskich obywatelach zostały nic bardziej błędnego rozległe uprawy cytryn. Większość atrakcji miasteczka leży obok głównej ulicy Calle Marti, (znana podobnie jako Calle 39) Blisko skutkiem tego do muzeum sportu – Museo de fatum Deportes, galerii sztuki Galeria de Arte Gerona azali najstarszego kościoła na wyspie – Nuestra Senora de przeznaczenie Dolores, pięknej świątyni zbudowanej w stylu kolonialnym w 1929 roku. Znajdziemy tędy znaną restaurację – El Corderito, Los Luceros (kabaret w plenerze) i dyskotekę Disco Calle 24.

Ciekawym miejscem należy ratusz. Kiedyś służył jego osoba wewnątrz hiszpański garnizon. Warty uwagi jest i żaglówka „El Pinero”, którym Fidel Castro wspólnie ze swymi towarzyszami dostał się na Kubę, żeby wzniecić rewolucję. Przy głównej ulicy znajduje się sekretariat turystyczne organizujące tanie wycieczki po Kubie. Jeśli pragniemy zwiedzić południową akt wyspy to musimy sprawić wcześniejszą rezerwację, oglądanie odbywa się obowiązkowo z przewodnikiem. Wszystko ze względu na obiekty wojskowe, które znajdują się w tej części Isla de Juventud i ograniczoną liczbę jeepów na wyspie.

W pobliżu Nueva Gerona leży pudło Presidio Modelo, należy to modelowe ciupa zbudowane na model jankeski w latach 1926-1932. Trzymano w przedtem najgroźniejszych kryminalistów, do najsłynniejszych należał Fidel Castro, kto wspólnie ze swoimi towarzyszami odsiadywał orzeczenie wewnątrz paroksyzm na koszary Moncada w 1953 roku. Obecnie kić służy jako muzeum.

Na środek dnia od stolicy znajduje się La Fe, drugie co do wielkości miasteczko na wyspie, które ongiś było dużym rynkiem zbytu gwoli okolicznych farm. Dziś na placu, który był targiem znajduje się radiostacja, biblioteka, korespondencja i tym podobne budynki użyteczności publicznej. W La Fe znajduje się wielce dużo parków, których wielką atrakcją są papugi zamknięte w klatkach. Parki La Fe są najdogodniejszym miejscem do obserwacji tych ptaków w zamknięciu. Isla de la Juventud jest idealnym miejscem do nurkowania, a całkowicie Wybrzeże Piratów oraz laguna ponad cieśniną Siguanea. Znajduje się w tej okolicy niemało profesjonalnych firm, które organizują wycieczki, notorycznie całodniowe, co do jednego z bufetem.

Będąc w tym rejonie należy uważać, aby nie puścić w ruch się nadmiernie w przybliżeniu Caleta Grande. Jest to zamknięta region wojskowa, wjeżdżając w ową stronę możemy narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności. 60 km od Nueva Gerona leży Punta del Este. Znajduje się tutaj wspaniała brzeg morza i niesamowite jaskinie, w których zachowały się piktogramy sprzed 3 tysięcy lat. Odsłonięcie tych jaskiń było największym tego typu odkryciem na Karaibach.

Po więcej informacji należy wejść: o Kubie